Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Projekty domów z monolitycznym stropem. Dlaczego warto wybrać solidną konstrukcję żelbetową?
(2020-02-18)

Na rynku gotowych projektów domów możemy spotkać w zasadzie trzy główne metody wykonania stropu. Do najpowszechniejszych należą; strop prefabrykowany (teriva), drewniany (tzw. lekki, np. wiązary) oraz lany żelbetowy. Jakie zalety ma wybór tego ostatniego? Warto spojrzeć na zagadnienie praktycznie.

1a20.png

 Dom przy Rubinowej 5 - www.galeriadomow.pl

Stabilna i sztywna konstrukcja.
Projekty domów z zaprojektowanym stropem lanym żelbetowym cechują się dużo większą stabilnością konstrukcji niż te posiadające stropy prefabrykowane, czy drewniane. Są planowane i wykonywane wraz z ewentualnymi balkonami oraz odpowiednimi wzmocnieniami nad oknami i drzwiami. Stanowią jedną zwartą całość, wiążącą konstrukcję budynku. W przypadku, gdy wybierzemy projekt domu z lanym stropem nie spotkamy się ze zjawiskiem tzw. klawiszowania, czyli powstawania rys i pęknięć wzdłuż belek stropowych (w przypadku stropu prefabrykowanego). Strop monolityczny żelbetowy jest bardziej odporny na obciążenia, pracę i działanie sił wyginających.

Brak ograniczeń konstrukcyjnych
Wylewane stropy monolityczne są projektowane jako jedna zwarta płyta, dlatego można ją formować w dowolne kształty, odpowiednio planując zbrojenie. Projekty domów ze stropem lanym mogą posiadać przez to więcej otwartych przestrzeni, gdyż rozpiętość monolitycznego stropu może być większa niż w przypadku np. terivy. Nie ma konieczności wykonywania dodatkowych podpór, czy podciągów przy prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym stropie. Taka możliwość wpływa na estetykę wnętrza, szczególnie parteru, gdzie nie musimy montować dodatkowych słupów podpierających strop, które, czasem wychodzą w nie do końca korzystnych lokalizacjach.

3a20.png

 Dom przy Alabastrowej 52 - www.galeriadomow.pl

Doskonała izolacja i wysoka nośność
Domy które posiadają strop wylewany to solidne i komfortowe budynki. Pomieszczenia parteru i poddasza cechują się doskonałą izolacją akustyczną. Na poddaszu nie słyszymy praktycznie hałasów parteru, a na parterze nie męczy nas każde przesuniecie krzesła po podłodze. Monolityczny strop – pomimo swej niewielkiej grubości (14-20 cm) – bardzo dobrze tłumi wszelkiego rodzaju dźwięki. Projekty domów tego typu, szczególnie te z dwoma kondygnacjami, mogą tętnic życiem na parterze i kocić spokojem na przytulnym poddaszu.

Solidny strop żelbetowy daje nam również możliwość niemal dowolnego kształtowania przestrzenia poddasza. Posiadając wysoką nośność (ok 150 – 300 kg/m²) pozwalają swobodnie lokalizować ściany działowe oraz kolejne elementy konstrukcyjne. Nawet ciężkie ściany murowane można na takim stropie śmiało postawić, bez konieczności wsparcia z dołu.

Solidna podstawa do rozbudowy
Posiadanie w swoim domu monolitycznego stropu niesie ze sobą jeszcze jedną ważną możliwość, szczególnie istotną w przypadku, gdy wybieramy projekty domów parterowych. Solidny, lany strop to możliwość rozbudowy domu o kolejne piętra. To niezwykle ważna potencjalność projektu domu, szczególnie istotna, gdy potrzeby mieszkaniowe rodziny się powiększają. Projekty domów parterowych z lanym stropem zyskują na wartości właśnie ze względu na tą możliwość. Modyfikacja poddasza i adaptacja go na pomieszczenia mieszkalne jest o wiele prostsza w przypadku domów z monolitycznym stropem. Również przebudowa parteru jest prostsza w takim przypadku. Usunięcie działówki nie wymaga montaży słupów, czy wzmocnień typu HEB.

Wybierając taki projekt domu dajemy sobie możliwość rozbudowy, z której możemy, choć nie musimy skorzystać.

2a20.png

 Dom przy Przyjemnej 30 bis - www.galeriadomow.pl

Wybierając dla siebie gotowy projekt domu warto zdecydować się na stop monolityczny żelbetowy. Jest on nieco droższy od prefabrykatów, czy drewnianych konstrukcji, ale na pewno o wiele bardziej solidny i trwały. Nie pęka, łatwo go z dołu wygipsować i pomalować (równa, płaska powierzchnia) oraz dale duże możliwości w przypadku adaptacji poddasza. Materiał na jego wykonanie jest również łatwo dostępny. Warto również zaznaczyć, że z racji swojej solidności domy ze stropem żelbetowym są lepiej wyceniane na rynku nieruchomości niż te z innym wariantem wykonania stropu.

Najciekawsze projekty domów parterowych i z poddaszem użytkowym znajdziesz na GALERIADOMOW.PL